ZDJĘCIE PANTOMOGRAFICZNE

ZDJĘCIE PANTOMOGRAFICZNE

Nawet najlepszy stomatolog nie jest w stanie „na oko” ocenić jakości znajdującego się we wnętrzu zęba wypełnienia czy też przeprowadzonego leczenia kanałowego. Właśnie z tego względu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne. Poza tym zdjęcia pantomograficzne zalecane są w przypadku zaplanowanego leczenia protetycznego, ortodontycznego, jak również w celu ustalenia stopnia zaawansowania choroby przyzębia. Zdjęcia pantomograficzne stanowią więc jeden z najlepszych sposobów umożliwiających dokładną ocenę stanu uzębienia pacjenta.

Zdjęcie pantomograficzne – na czym ono polega

Nie ukrywajmy; nazwa „zdjęcie pantomograficzne” nie mówi zbyt wiele o samym badaniu. Czym wobec tego są wspomniane zdjęcie pantomograficzne? Zdjęcie pantomograficzne to w praktyce nic innego, jak tylko rodzaj zdjęcia RTG, do których stworzenia używane jest urządzenie określane mianem pantomografu. Samo działanie pantomografu jest dość proste i polega na jednoczesnym ruchu głowicy (która generuje promienie RTG) oraz rejestratora. Dzięki temu lekarz stomatolog jest w stanie wykonać zdjęcia pantomograficzne wskazanej warstwy twarzoczaszki. Co istotne to fakt, iż zdjęcia pantomograficzne dają obraz zarówno zębów górnych, jak i dolnych w tym również zębów, które zatrzymane są w kości. Poza tym możemy dostrzec tkanki otaczające uzębienie.

 

Nawet najlepszy stomatolog nie jest w stanie „na oko” ocenić jakości znajdującego się we wnętrzu zęba wypełnienia czy też przeprowadzonego leczenia kanałowego. Właśnie z tego względu wykonuje się zdjęcia pantomograficzne. Poza tym zdjęcie pantomograficzne zalecane są w przypadku zaplanowanego leczenia protetycznego, ortodontycznego, jak również w celu ustalenia stopnia zaawansowania choroby przyzębia. Zdjęcia pantomograficzne stanowią więc jeden z najlepszych sposobów umożliwiających dokładną ocenę stanu uzębienia pacjenta.

 

Główną zaletą zdjęć pantomograficznych jest fakt, iż podczas ich wykonywania pacjenci otrzymują o wiele mniejszą dawkę promieniowania, niż miałoby to miejsce przy wykonywaniu kilku punktowych zdjęć RTG. Jeśli szukasz doświadczonego radiologa, ktory wykonuje zdjęcie pantomograficzne w Łodzi przy użyciu najlepszego sprzętu, to zapraszamy do naszej kliniki.

Galeria

Możesz umówić się przez internet

rejestracja@amigodental.pl

Godziny otwarcia

Od Pon. do Pt. o 9:00-19:00